53 nielegalne automaty do gier, 10 milionów złotych zysków i 11 zatrzymanych osób

wie
Nielegalnie na 53 automatach urządzali gry w Gdańsku i innych miejscach na Pomorzu, na procederze w ponad dwa lata zarobili 10 milionów złotych tworząc grupę przestępczą, w której dzielili się pracą – tak śledczy opowiadają o zatrzymanych 11 osobach. Akcja, która wiązała się z przeszukaniami 20 salonów gier i mieszkań została przeprowadzona przez funkcjonariuszy KAS z Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gdyni na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

- Przeprowadzono przeszukania w 20 miejscach, będących zarówno lokalami, w których urządzano nielegalne gry na automatach, jak i miejscami zamieszkania podejrzanych, w celu zabezpieczenia automatów do gier, dokumentacji, nośników elektronicznych oraz środków finansowych pochodzących z przestępstwa. Czynności te realizowane były w Gdańsku oraz innych miejscowościach na terenie województwa pomorskiego – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która wymienia, że wskutek tych działań, w poczet grożących podejrzanym kar, zabezpieczono m.in. ponad 300 tysięcy złotych, 3 samochody, laptopy, komputery, telefony, a także 53 automaty do gier o łącznej wartości 636 tysięcy złotych oraz gotówkę wyjętą z automatów w kwocie ponad 63 tysięcy złotych.

Efekt działań, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy KAS z Pomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Gdyni przy wsparciu ich kolegów z innych części kraju to zatrzymania 11 osób. Większości z nich grozi do 7,5 roku więzienia za nielegalne urządzanie gier na automatach w celu osiągnięcia korzyści. Do 10 lat grozi z kolei trójce typowanej przez śledczych na przywódców grupy.

Warto nadmienić, że – według prokuratury – w okresie ponad 2 lat w oparciu o sieć salonów prowadzonych na podstawione osoby podejrzani zarobili co najmniej 10 milionów złotych. Mieli oni dzielić się zadaniami w ten sposób, że odpowiedzialność za poszczególne działania np. dostarczanie pieniędzy na depozyty przeznaczone na wypłaty wygranych, pobieranie pieniędzy z automatów do gier, dostarczanie automatów do lokali, konserwacja i naprawa automatów w lokalach, zatrudnianie i nadzorowanie pracowników obsługujących klientów w lokalach.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec 3 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 7 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu – wymienia Agata Bloch, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, która zastrzega, że wobec 5 ze wspomnianych 7 osób zastosowane zostały poręczenia majątkowe w kwotach od 5 do 50 tysięcy złotych.

- Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza postawienia zarzutów także innym osobom biorącym udział w nielegalnym urządzaniu gier na automatach – słyszymy.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jury

Dziś w Pruszczu Gdańskim był chyba jakiś nalot, bo pozamykane kilka punktów

T
Turas

Brawo funkcjonariusze! Oby więcej takich akcji. To czyste zlodziejstwo, maszyny podkrecone na maksa, żeby każdego opóźnić! Tych co wynajmowali lokale tak samo ukarać za współudział, bo przecież każdy wynajmujący wiedział co dzieje się w jego lokalu! Oczywiście za fałszowanie umów, które były na tzw. "słupa" ukarać takim samym wyrokiem obie strony! Może kilka osób się zastanowi następnym razem. A kaucja ma być wpłacona z pieniędzy pochodzących z przestępstwa? Bo nie rozumiem. Sprawdzić kto się czym zajmował i ustalic źródło pieniędzy, jeśli niema innego źródła niż maszyny to proste, zarekwirowac i kolejny artykuł. Wypiora sobie brudne pieniądze poprzez wpłacenie kaucji.

Wróć na i.pl Portal i.pl