40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Przemaszerowali pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej z czterema flagami

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Marsz "Porozumienie 2020" pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej z czterema flagami 31.08.2020
Marsz "Porozumienie 2020" pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej z czterema flagami 31.08.2020 Karolina Misztal
„Porozumienie 2020” - pod takim hasłem rozpoczął się w poniedziałek, 31.08.2020, o godz. 9:30 symboliczny marsz spod budynku „Solidarności” ku historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji w związku z 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Po raz pierwszy w tym roku uczestnicy nieśli ze sobą aż cztery flagi: polską, europejską, tęczową i białoruską.

Marsz „Porozumienie 2020” pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej 31.08.2020

- Po raz pierwszy marsz z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zorganizowaliśmy cztery lata temu. Orędownikiem takiego spotkania mieszkańców Gdańska na ulicy i wspólnego przejścia pod bramę Stoczni Gdańskiej pod sztandarem biało-czerwonej flagi, był prezydent Paweł Adamowicz. On sam uczestniczył w naszych marszach w latach 2017 i 2018. W 2019 roku już go niestety zabrakło, ale my dalej kontynuujemy to wydarzenie - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Michał Szulc z pomorskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji.

Po raz pierwszy w tym roku uczestnicy marszu poza flagą Polski nieśli ze sobą także trzy inne: Unii Europejskiej, tęczową i białoruską.

- W tym roku zaprosiliśmy do wspólnego marszu te organizacje, dla których porozumienie i wartości Solidarności są ważne. Zaprosiliśmy osoby LGBT, bo właśnie dziś są one coraz bardziej piętnowane, a ich prawa są łamane. W związku z sytuacją na Białorusi poprosiliśmy też diasporę białoruską w Gdańsku, aby do nas dołączyła. Mamy dla nich bardzo miłą niespodziankę. Tak jak Paweł Adamowicz podarował nam naszą sektorówkę pięć lat temu, tak teraz my mamy dla Białorusinów flagę biało-czerwono-białą

– mówi dalej Michał Szulc.

„Wolność, równość, tolerancja” - to hasło, jakie przez całą drogę spod budynku „Solidarności” do bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej przyświecało uczestnikom marszu. Skandowano też imię byłego prezydenta RP, Lecha Wałęsy.

- W marszu „Porozumienie” Trójmiejska Akcja Kobieca bierze udział już od kilku lat. W tym roku, z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i aktualnej sytuacji politycznej, a dokładniej w związku z represjami politycznymi wobec różnych grup: sędziów, nauczycieli, osób LGBT, uznaliśmy, że trzeba przyjść na marsz „Porozumienie” z tęczową sektorówką. Uszyły ją gdańszczanki imigranckich korzeni z fundacji Kobiety Wędrowne. W tym roku idzie z nami też sektorówka białoruska, bo chcemy wyrazić solidarność również ze społeczeństwem białoruskim, który u siebie tak dzielnie walczy – mówi Lidka Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

Największe Serce Świata na Placu Solidarności ku pamięci prezydenta Pawła Adamowicza

W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Komitet Obrony Demokracji postanowił upamiętnić także Pawła Adamowicza. Na Placu Solidarności wyznaczone zostało biało-czerwoną taśmą serce, które w tym samym miejscu, zaraz po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, zapłonęło tysiącami zniczy.

- Paweł Adamowicz był czynnym uczestnikiem wydarzeń roku 1980, był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizował strajki na terenie uczelni, do której wówczas uczęszczał, później był naszym prezydentem. W styczniu 2019 roku został zamordowany, a my dwa dni później rozstawiliśmy w tym miejscu, na Placu Solidarności, największe serce świata dla niego, żeby go upamiętnić i żeby pokazać, że jego śmierć nie pójdzie na darmo. Że będziemy walczyć z mową nienawiści, która moim zdaniem pośrednio zabiła prezydenta Gdańska. Dlatego też, w czasie wszystkich uroczystości, które są dla nas ważne, to serce będzie oznaczane biało-czerwoną wstęgą. Tak, żeby pokazać, że pamiętamy o naszym prezydencie – podsumowuje Michał Szulc.

Marsz "Porozumienie 2020" pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej z czterema flagami 31.08.2020

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Przemaszero...

Sierpień 80. Zdjęcia strajku w Stoczni Gdańskiej z archiwum Stanisława Składanowskiego

Jego zdjęcia stały się ikonami Sierpnia 80. „Mówiłem, że dzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl