300 euro za przemyt człowieka. Chorwackie firmy dostawcze zasypane propozycjami przemytu imigrantów

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Migranci u wybrzeży Grecji. Za przemyt takich osób pośrednicy zarabiają krocie
Migranci u wybrzeży Grecji. Za przemyt takich osób pośrednicy zarabiają krocie Fot. 123rf
Wszystko wskazuje na to, że przemyt ludzi stał się integralną częścią chorwackiego kapitalizmu w XXI wieku; w ostatnim czasie firmy dostawcze zostały zasypane propozycjami przemytu imigrantów - czytamy we wtorkowym wydaniu chorwackiego dziennika "Jutarnji list".

Przemyt ludzi - częste interwencje policji

Przypadek przemytnika z Serbii, który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę, a także 19-letniego obywatela Bośni i Hercegowiny, który prawie potrącił interweniującego policjanta, są przypomnieniem o rosnącym problemie przemytu ludzi na terytorium Chorwacji. Mediach donoszą coraz częściej o podobnych sytuacjach.

"Jutarnji list" przywołał ostatni przypadek przejechania przez przejście graniczne bez zatrzymania się 26-letniego przemytnika z Serbii oraz nielegalnego wjazdu na terytorium Chorwacji 19-latka z Bośni i Hercegowiny, który niemal staranował próbującego interweniować policjanta.

Oferty pracy dla przemytników z Chorwacji

Kilka firm transportowych z Chorwacji otrzymało ofertę współpracy w transporcie ludzi. Cena za przewóz jednej osoby została określona na 300 euro. W rozmowach telefonicznych nawiązywane były rozmowy o zmianie trasy w razie kontroli drogowej.

"Czy jesteś gotowy na pracę przy transporcie ludzi? Płacę 300 euro za osobę, trzy godziny jazdy z Chorwacji do granicy ze Słowenią" - brzmi jedno z takich ogłoszeń.

"Jeśli na miejscu pojawi się policja, poinformuję cię, że zmieniamy trasę" - zapewnił właściciel numeru z Turcji.

Tęgie głowy i przemyt oparty na pomysłowości

Niektóre osoby zainteresowane nielegalnym przewozem ludzi, wykazują oryginalność. W wiadomościach, które otrzymują media, jedna z odpowiedzi wydaje się niepokojąco prawdziwa.

"Mam traktor i przyczepę, która pomieści 50 osób. Można traktorem? Do granicy potrzebuję jednak siedmiu godzin" - napisał mężczyzna.

Szlak bałkański - korzyści i zagrożenia

Chorwacja, będąca elementem tzw. szlaku bałkańskiego, obecnie doświadcza znacznego wzrostu nielegalnych przekroczeń granic - liczba ta wzrosła o 41% w porównaniu z rokiem 2022. Problem nielegalnej migracji, który wydaje się nabierać rozpędu, jest wyzwaniem dla służb porządkowych.

Minione 12 miesięcy przyniosły rekordową liczbę przemytników ludzi - ponad 1850 osób. Policja odnotowała w 2023 roku 68 360 nielegalnych przekroczeń granicy, czyli o 41 proc. więcej niż w roku 2022 - poinformował Minister spraw wewnętrznych Chorwacji, Davor Bożinović.

Szlak bałkański, prowadzący przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę, jest jednym z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do państw na zachodzie UE. Problematykę ta wymaga skoordynowanej i zdecydowanej reakcji służb porządkowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl