MKTG SR - pasek na kartach artykułów

3 Maja, czyli Święto Konstytucji. Czy ten dzień to też święto kościelne? Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku, pierwsza w Europie i druga na świecie, stanowiła próbę modernizacji ustroju Polski oraz ratowania jej niepodległości. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, pozostaje do dziś jednym z filarów polskiej tradycji republikańskiej, stanowiąc powód do dumy dla narodu polskiego.
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku, pierwsza w Europie i druga na świecie, stanowiła próbę modernizacji ustroju Polski oraz ratowania jej niepodległości. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, pozostaje do dziś jednym z filarów polskiej tradycji republikańskiej, stanowiąc powód do dumy dla narodu polskiego. PIXABAY
3 maja, obchodzony jako Święto Konstytucji, jest również znany jako Narodowe Święto Trzeciego Maja. Pytanie jednak brzmi: czy to święto ma charakter świecki czy też kościelny? Czy katolicy powinni w tym dniu uczestniczyć we mszy świętej? Odpowiedzi na te pytania publikujemy w niniejszym tekście.

3 maja, czyli Święto Konstytucji

Święto Konstytucji Trzeciego Maja, znane także jako Narodowe Święto Polskie, jest rocznicowym dniem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku. Jest to święto państwowe, które zostało wprowadzone w 1919 roku i przywrócone po okresie PRL w 1990 roku. 3 maja jest dniem oficjalnie uznawanym za wolne od pracy.

Czy 3 maja to święto kościelne? Czy 3 maja trzeba iść do kościoła?

Warto zauważyć, że obchodzony tego samego dnia jest również świąteczny charakter w Kościele katolickim, jako Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jednakże, czy katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w kościelnych obchodach tego dnia?

W trakcie 3 maja w polskich kościołach z pewnością odprawiane są msze święte oraz inne uroczystości związane z Maryją Królową Polski. Warto jednak zaznaczyć, że to święto nie jest wymienione wśród tych, które nakazują obecność wiernych w kościele. Oznacza to, że katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w Mszy Świętej w dniu 3 maja.

1 i 3 maj a konieczność pójścia do kościoła

Wielu ludzi zastanawia się, czy w dniach 1 i 3 maja, kiedy obchodzimy święta, należy również uczestniczyć w nabożeństwach kościelnych. Warto przypomnieć, że w katolickiej tradycji obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej dotyczy wszystkich niedziel oraz dni uznanych za święta nakazane. Na tej liście jednak nie znajdują się 1 maja, Święto Pracy, ani 3 maja, Święto Konstytucji. W rezultacie, ani 1 maja, ani 3 maja nie wymagają obowiązkowego uczestnictwa we mszy kościelnej.

WEJDŹ W GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE NA TEMAT KONSTYTUCJI 3 MAJA!

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski