18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

23 lutego mija 69. rocznica wyzwolenia Poznania [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

RED
W wyniku walki o Poznań wiele budynków na Starym Rynku zostało niemal doszczętnie zniszczonych
W wyniku walki o Poznań wiele budynków na Starym Rynku zostało niemal doszczętnie zniszczonych archiwum
23 lutego 1945 roku był końcem ponad pięcioletniej okupacji stolicy Wielkopolski przez nazistów. W niedzielę przypada 69 rocznica tego wydarzenia.

W styczniu i lutym 1945 roku - kompletnie lub częściowo - w gruzy zmieniło się około 55 procent budynków w mieście. Tylko część z nich udało się odbudować.

Ten los spotkał Halę Zeppelinów na poznańskich Winogradach, Wieżę Górnośląską na terenie dzisiejszych targów, "poznańską Wenecję" (Chwaliszewo) i portową część miasta przy ulicy Szyperskiej. Nie ocalała też jedna z dwóch synagog, jakie przed wojną były w Poznaniu - ta, która stała na skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Dominikańskiej.

W niedzielę, 23 lutego 2014 obchody rocznicy wyzwolenia Poznania rozpoczną się w południe na Cytadeli.

Zobacz też:
Taki Poznań nie wróci już nigdy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 23 lutego mija 69. rocznica wyzwolenia Poznania [ZDJĘCIA ARCHIWALNE] - Głos Wielkopolski

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojciech
DEBIL
o
outlaw
Nikt nie prosił tu ani jednych, ani drugich. Sami wleźli bez pytania. Zaś co do "cyrku zwanego Polską", to jest taką za sprawą zawleczonych tu przez napływowych ludzi obyczajów ze wschodu i to najgorszych. Łatwo się opluwa, gdy nie ma się wiedzy co się poprzednio wydarzyło. Skutki tego odczuwane są niestety do dziś. Rządzą krajem szumowiny i osoby na bakier z prawem. Jedź do lasu Zakrzewskiego i przejdź się tam. Zobacz ilu z naszych (bo nie Twoich) zostało tam bo nie uważali, że Polska jest cyrkiem (Saisonstaat). Czy sądzisz czy miejsce ponad 35 milionowego narodu jest 2 metry pod ziemią ?
q
qwerty
Zegar w wieży kościelnej na Rynku Wildeckim zachował się do dzisiaj ! Brawo !
M
Michał de Zieleśkiewicz
Poznań, był przez pięć lat okupowany Niemców z Trzeciej Rzeszy / Das Dritte Reich;Deutsches Reich, Großdeutsches Reich a nie przez nazistów czy cyklistów.
Ukłony
:-)
Czy podziwiałbyś Niemców, gdyby byli tacy sami jak ty? Gdyby mieli taką postawę do życia i własnego narodu? Pomyślałeś o tym?
p
przemo
W 69 rocznicę wyzwolenia od Niemców wiara czeka na potwierdzenie, że Niemcy wybudują w Wielkopolsce kolejną fabrykę Volkswagena. Co za ironia losu.
K
Karol
Lepszy porządek niż ten cyrk zwany Polska. Mój patryjotyzm kończy się na używaniu polskiego języka, chociaż czasem wstyd go używać za granicą, taki wstyd robią Polacy.
:-)
Flagi są wywieszane przez administratorów budynków. Administratorzy z kolei mają jakiś odgórny prikaz, przepraszam nakaz. Wątpię, aby demograficzny proces odgrywał tu jakąś istotną rolę.
k
kacper
Niesprawiedliwie wrzucasz wszystkich do jednego "worka" i negatywnie oceniasz. Wystarczy spojrzeć na ulice i balkony. Flag jest zdecydowanie mniej niż 28 czerwca. Kiedyś to święto umrze śmiercią naturalną z ostatnimi komuchami.
:-)
Macie wszak u siebie konsulat Srasiji a konsul musi mieć czystą dupę. W końcu to Poznań i musi być czysto! Za kilka miesięcy będziecie świętować wydarzenia z czerwca 56. W waszych tępych umysłach nawet nie pojawi się sygnał, że zachodzi tu jakaś sprzeczność. Skoro w 1945 roku było wyzwolenie, to czego chcieli ci ludzie 11 lat później? Świętujcie sobie dalej, bylebyście punktualnie i trzeźwo stawili się do pracy u Niemca w Antoninku lub Tarnowie!!!
k
kacper
Jak można powtarzać te propagandowe brednie i świętować takie wydarzenia? Hańba dla miasta!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl