170 ratowników poszukuje wspinaczy zaginionych po erupcji wulkanu. 11 z nich odnaleziono martwych

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Popiół opadający po wybuchu wulkanu pokrył kilka wiosek
Popiół opadający po wybuchu wulkanu pokrył kilka wiosek Pixabay
W poniedziałek ekipy ratunkowe poszukują lokalnych wspinaczy, którzy zaginęli po erupcji wulkanu Marapi na zachodniej Sumatrze – poinformowały władze Indonezji. Do tej pory udało się odnaleźć 14 z 26 zaginionych. Niestety 11 z nich nie żyje. Wulkan wybuchł w niedzielę, wyrzucając popiół na wysokość nawet 3 km.

170 ratowników szuka zaginionych wspinaczy

„26 osób nie zostało ewakuowanych, znaleźliśmy 14, trzy żywe, a 11 martwych” – powiedział w poniedziałek Abdul Malik, szef agencji poszukiwawczo-ratowniczej w Padang.

Dwie godziny wcześniej władze informowały o prowadzonych poszukiwaniach 26 alpinistów, których nie udało się ewakuować tuż po erupcji wulkanu. Trwa akcja ratownicza.

Wulkan Marapi wybuchł w niedzielę, wyrzucając popiół na wysokość nawet 3 km. W strefie zagrożenia było 75 wspinaczy, a 49 zostało ewakuowanych z tego obszaru – powiedział przedstawiciel służb ratowniczych.

Około 75 wspinaczy rozpoczęło w sobotę wspinaczkę na prawie 2900-metrową górę i utknęło po erupcji. Około 12 wspinaczy nadal oczekuje na ratunek, a do poszukiwania ich wysłano około 170 ratowników, w tym policję i żołnierzy.

Ośmiu uratowanych przewieziono do szpitali z ranami oparzeniowymi

Po erupcji zamknięto dwie trasy wspinaczkowe, a mieszkańcom zboczy Marapi zalecono, aby trzymali się w odległości 3 kilometrów od ujścia krateru ze względu na potencjalną lawę, powiedział Ahmad Rifandi, urzędnik indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych. Dodał, że ośmiu wcześniej uratowanych zostało przewiezionych do szpitali z ranami oparzeniowymi, a jedna miała również złamaną kończynę.

Rzecznik Krajowej Agencji Zarządzania Katastrofami Abdul Muhari powiedział, że opadający popiół pokrył kilka wiosek i ograniczył widoczność.

Marapi stał się znów aktywny po styczniowej erupcji, która nie spowodowała ofiar. Należy do ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, która jest podatna na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na „Pierścieniu Ognia” na Pacyfiku – łuku wulkanów i liniach uskoków otaczających Basen Pacyfiku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl