13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Jakie uroczystości odbędą się 10 kwietnia?

Zmiana terminu obchodów nie oznacza, że czołowi politycy PiS nie pojawią się na placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Mają się tam pojawić m.in. prezes Kaczyński oraz premier Morawiecki.
Zmiana terminu obchodów nie oznacza, że czołowi politycy PiS nie pojawią się na placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Mają się tam pojawić m.in. prezes Kaczyński oraz premier Morawiecki. fot. Adam Jankowski
10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki planują w poniedziałek złożyć kwiaty i oddać hołd pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Główne uroczystości wraz z wystąpieniem prezesa PiS zostały jednak przesunięte na niedzielę 16 kwietnia.

10 kwietnia 2023 roku w Krakowie oraz w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

  • Kraków:
  • godz. 8.50 - Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów, która nastąpi po złożeniu wieńca przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu
  • Warszawa:
  • godz. 11.40 - Złożenie wieńców przy grobach ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej (Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1)

Prezes PiS i premier oddadzą hołd ofiarom 10 kwietnia

10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jak przekazał sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, "tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się 16 kwietnia".

W tym roku 10 kwietnia przypada na drugi dzień Świąt Wielkanocnych, z tego względu zdecydowaliśmy się na przeniesienie obchodów na niedzielę 16 kwietnia - powiedział.

Zmiana terminu obchodów nie oznacza, że czołowi politycy PiS nie pojawią się na placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej. Mają się tam pojawić m.in. prezes Kaczyński oraz premier Morawiecki.

16 kwietnia odbędą się natomiast główne uroczystości, czyli tradycyjne msze święte w intencji ofiar katastrofy, a punktem kulminacyjnym obchodów będzie wystąpienie prezesa PiS, które zaplanowane jest na godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim.

Ambasador RP 10 kwietnia w Smoleńsku i Katyniu

Polscy dyplomaci z Moskwy i Smoleńska oraz mieszkający w Rosji Polacy odwiedzą 10 kwietnia br. miejsce katastrofy smoleńskiej i Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu - poinformował we wtorek PAP ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.

10 kwietnia, w tym roku akurat w Poniedziałek Wielkanocny, co jest pewną symboliką, będziemy obecni - dyplomaci z Moskwy, przedstawiciele korpusu konsularnego ze Smoleńska, nasi rodacy zamieszkali w Moskwie, w Smoleńsku, w moskiewskim okręgu konsularnym - w Smoleńsku i w Katyniu. Rozpoczniemy uroczystości od upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia 2010 roku. Mamy nadzieję, że miejsce zostanie nam udostępnione. Ono jest w tej chwili ogrodzone, strona rosyjska twierdzi, że jest to własność prywatna, my tego nie przyjmujemy do wiadomości. Wystąpiliśmy o zgodę na wejście na symboliczne miejsce upamiętnienia ofiar katastrofy, bo - tak jak co roku - pamiętamy i będziemy pamiętać - powiedział ambasador.

Następnie odbędą się uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, gdzie delegacja odda hołd polskim oficerom rozstrzelanym wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD.

Mamy nadzieję, że warunki pozwolą na odprawienie mszy polowej, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy - powiedział dyplomata.

Niektórzy już złożyli hołd

W piątek, 7 kwietnia br. Sylwester Dąbrowski, I Wicewojewoda Mazowiecki i Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych złożyli wieniec w miejscu upamiętnienia śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego znajdującym się na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5.

Sylwester Dąbrowski, I Wicewojewoda Mazowiecki i Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przed pomnikiem upamiętniającym
Sylwester Dąbrowski, I Wicewojewoda Mazowiecki i Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przed pomnikiem upamiętniającym śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego Fot: gov.pl

Artur Standowicz, II Wicewojewoda Mazowiecki i Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, w imieniu Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu, złożyli wieniec przy grobie śp. por. Artura Ziętka na cmentarzu w Radomiu. Artur Standowicz weźmie też udział w uroczystej mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele Garnizonowym w Radomiu. Następnie złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej przed Urzędem Miejskim w Radomiu i siedzibą delegatury MUW oraz pod pomnikiem upamiętniającym Parę Prezydencką śp. Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu.

Pracownicy urzędu złożyli również wieńce na cmentarzach w Warszawie (Cmenatrz Wojskowy na Powązkach, Stare Powązki, cmentarze Ewangelicko-Augsburski, Bródnowski, w Wilanowie, Świątynia Opatrzności Bożej, Cmentarz w Marysinie Wawerskim), Pyrach, Grabowie, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Ząbkach, Komorowie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 99

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krul Bul
O przebiegu zdarzenia lotniczego nad Smoleńskiem zadecydowały następujące grupy problemów:

a) akt bezprawnej ingerencji wymierzony przeciwko Prezydentowi RP, który dążył do zagwarantowania niezależności energetycznej Polski, wspierał wzmocnienie suwerenności krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyjęcie Ukrainy i Gruzji do NATO,

b) podjęcie przez sprawców systematycznych działań w obszarze polskiej administracji, strukturach politycznych i środkach masowego przekazu mających na celu zagwarantowanie pełnej kontroli rosyjskich służb specjalnych nad obu samolotami Tu-154M,

c) decyzje polityczne i działania kierujących ówczesną administracją, m.in. brak należytego nadzoru nad remontem samolotów Tu-154M, wykonanie remontów w zakładach kontrolowanych przez rosyjskie służby specjalne, następnie dążenie do rozdzielenia wizyt Prezydenta RP i Premiera RP, szereg zaniedbań przy organizacji wizyty,

d) pełna akceptacja decydentów cywilnych i wojskowych isłużb specjalnych dla lekceważenia zasad i przepisów normujących przygotowania do lotu o statusie HEAD, zwłaszcza przepisów bezpieczeństwa lotu oraz przygotowania lotniska oraz stosowania procedur związanych z przygotowaniem samolotów dla najważniejszych osób w państwie i z przygotowaniem lotu,

e) tolerowanie, a nawet wsparcie obcych służb specjalnych i instytucji wojskowych, których działania z góry traktowane były jako niepodlegające polskiej kontroli i weryfikacji.
K
Krul Bul
Istotne znaczenie dla przebiegu przygotowań do aktu bezprawnej ingerencji miał tzw. incydent gruziński, który pozwolił sprawdzić reakcję środowisk politycznych, medialnych oraz służb specjalnych na zagrożenie życia Prezydenta RP.
K
Krul Bul
Na katastrofę złożył się szereg świadomych działań ze strony rosyjskich kontrolerów lotu, którzy sprowadzali polski statek powietrzny podając załodze nieprawidłowe, fałszywe dane. Statek powietrzny był sprowadzany do lądowania ok. 1000 m przed lotniskiem.
K
Krul Bul
Wybuch w kesonie balastowym nr 4 był główną przyczyną zniszczenia kadłuba Tu-154M na chwilę przed przyziemieniem. Wybuch, który nastąpił w tym miejscu, rozerwał poszycie wierzchnie zbiornika balastowego w centropłacie, oderwał ogon samolotu i zniszczył poszycie kadłuba.
K
Krul Bul
Przejęcie kontroli nad remontem dawało możliwość zainstalowania wewnątrz lewego skrzydła materiału wybuchowego. W zaplanowanym czasie i miejscu za pomocą kodowanego toru transmisji radiowej można było spowodować wybuch lewego skrzydła tupolewa. Statek powietrzny tracąc siłę nośną z lewej strony zaczął się obracać wokół własnej osi, co w odpowiednim momencie doprowadziło do wybuchu urządzenia podłożonego w kesonie balastowym, powodując główne zniszczenia statku powietrznego.
K
Krul Bul
Istotne znaczenie miały działania strony rosyjskiej mające uniemożliwić Tu-154M lądowanie na lotnisku w Smoleńsku, w tym zamiana w przeddzień lotnisk zapasowych bez wiedzy polskich pilotów.
K
Krul Bul
10.04.2010 r. o godz. 6:41 czasu UTC samolot Tu-154M nr 101 Polskich Sił Powietrznych uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku eksplozji. Jego szczątki zostały rozrzucone na dystansie ponad 500 m od ok. 900 m przed progiem pasa DS26 lotniska Smoleńsk-Siewiernyj w Obwodzie Smoleńskim Federacji Rosyjskiej.
K
Krul Bul
Na koniec warto przywołać materiał dowodowy ekspertów prokuratury Federacji Rosyjskiej jednoznacznie stwierdzający, że zarówno kadłub samolotu jak iskrzydła zostały zniszczone wewnętrznym ciśnieniem. Ekspertyza sporządzona w roku 2012 opiera się na oględzinach wykonanych przez tych ekspertów we wrześniu 2010 r. Załączony do oględzin materiał zdjęciowy, w tym pokazujący lewą i prawą część zniszczonego centropłatu oraz lewą i prawą końcówkę skrzydła, w pełni potwierdza tezę o zniszczeniach będących skutkiem wewnętrznego ciśnienia.

Eksperci rosyjscy świadomi konsekwencji swojej diagnozy próbują przypisać wybuch „uderzeniu hydraulicznemu”, co jest oczywistym absurdem, jeśli weźmie się pod uwagę niewielkie ilości paliwa, jakie mogły w tym momencie znajdować się w kesonach bakowych, a także kształt tych kesonów uniemożliwiający uformowanie się „młota hydraulicznego”. Świadomi tej sytuacji szefowie komisji MAK i Millera pominęli tę ekspertyzę całkowitym milczeniem, rezygnując takż z analizy dołączonych do niej oględzin wraku i zdjęć części samolotu pokazujących zniszczenia na skutek wewnętrznego ciśnienia.
K
Krul Bul
W efekcie takiej postawy powstały dwa raporty MAK i KBWL LP przedstawiające fałszywie przyczyny katastrofy smoleńskiej, oskarżające polskich pilotów, gen. Błasika oraz przede wszystkim Prezydenta L. Kaczyńskiego o spowodowanie katastrofy, w której zginęła polska elita narodowa. Równocześnie strona rosyjska zniszczyła lub przejęła dużą część materiału dowodowego, a administracja Donalda Tuska uniemożliwiała zbadanie faktycznych przyczyn katastrofy.
K
Krul Bul
Efektem tych działań było przejęcie wszystkich materiałów dowodowych przez stronę rosyjską i podjęcie całościowych działań fałszujących zarówno zapisy rejestratorów, fragmenty samolotu noszące ślady eksplozji, rozrzut części samolotu oraz umiejscowienie i identyfikację ciał ofiar. W działaniach tych strona rosyjska uzyskiwała pełne wsparcie służb specjalnych, komisji, mediów rządowych i kierownictwa politycznego rządu Donalda Tuska.
K
Krul Bul
Z kolei przewodniczący KBWL LP Miller obejmując kierownictwo komisji otwarcie zapowiedział, że jej raport musi być zgodny z raportem strony rosyjskiej, bowiem w przeciwnym razie: ukręcimy sobie bicz na własne plecy.
K
Krul Bul
Dlatego właśnie KBWL LP, jedyna instytucja polska upoważniona do badań katastrof samolotów wojskowych, została powołana dopiero 15 kwietnia, gdy jej kierownictwo przejął Edmund Klich, a następnie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Obaj szefowie KBWL LP kierowali się w swoich działaniach wytycznymi Donalda Tuska, który przewodniczył Międzyresortowemu Zespołowi RM nadzorującemu badanie katastrofy. Wytyczne Tuska skupiały się, jak to oświadczył 23 kwietnia sam premier, na działaniach mających zapobiec upowszechnieniu się podejrzeń Polaków, że katastrofa nastąpiła na skutek działań strony rosyjskiej.
K
Krul Bul
W wyniku tych działań Edmund Klich po przyjeździe do Smoleńska został uznany przez stronę rosyjską za reprezentanta polskiej komisji badającej katastrofę w imieniu RP i mimo braku takich kompetencji zgodził się na przejęcie przez Rosjan czarnych skrzynek i przewiezienie ich do Moskwy w celu przeprowadzenia badań.
K
Krul Bul
10.04.2010 r. ok. godz. 12:00 doszło do rozmowy przedstawiciela Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Komisji Badań Wypadków Lotniczych (MAK) Aleksieja Morozowa z przewodniczącym Państwowej Komisji Badania (PKBWL) Wypadków Lotniczych Edmundem Klichem, podczas której przyjęto, że katastrofa będzie badana na podstawie przepisów Konwencji Chicagowskiej i jej Załącznika 13, oddającego całość badań i kontroli nad materiałem dowodowym ekspertom rosyjskim.
K
Krul Bul
W wyniku tych działań o godzinie 11:00 minister transportu FR I. Lewitin nadzorujący z ramienia premiera Putina komisję mającą badać katastrofę zadzwonił do ministra infrastruktury RP Cezarego Grabarczyka i ustalił, że katastrofa będzie badana pod kierunkiem tych dwóch ministrów nadzorujących komisje badające katastrofy samolotów cywilnych. W komunikacie opublikowanym po rozmowie zapowiedziano wylot przedstawicieli PKBWL do Smoleńska.
Wróć na i.pl Portal i.pl