OPRAC.:
Mbappe wbił w Ligue 1 najwięcej bramek - 26
Mbappe wbił w Ligue 1 najwięcej bramek - 26 PAP/EPA
PSG zostało mistrzem Francji po trzeci z rzędu i dwunasty w historii. Tytuł udało się przypieczętować na trzy kolejki przed końcem sezonu - mimo remisu z Le Havre (3:3), dzięki wygranej Olympique Lyon nad AS Monaco (3:2). W środę pierwszy półfinał Ligi Mistrzów. Rywalizacja z Borussią Dortmund rozpocznie się od wyjazdu.

PSG zdobyło mistrzostwo Francji. Teraz Liga Mistrzów?

AS Monaco musiało zwyciężyć w Lyonie, aby utrzymać matematyczne szanse na dogonienie paryżan. Wissam Ben Yedder już w pierwszej minucie strzelił gola na 1:0. Gospodarze do przerwy prowadzili jednak 2:1 po bramkach Alexandre'a Lacazette'a i Saida Benrahmy.

W drugiej połowie wyrównał Wissam Ben Yedder, ale ostanie słowo należało do graczy Olympique Lyon. Gola na wagę trzech punktów strzelił Malick Fofana.

PSG potknęło się w sobotę i po emocjonującym meczu zremisowało 3:3 z Le Havre. Kylian Mbappe, który po sezonie odchodzi z klubu, wszedł na boisko dopiero w drugiej połowie, zmieniając Ousmane'a Dembele. Gwiazda reprezentacji Francji nie odmieniła jednak losów spotkania. Według mediów w przyszłym sezonie 25-letni napastnik zagra w Realu Madryt.

Potwierdzeni mistrzowie topowych lig w Europie:

• Francja: PSG
  • Niemcy: Bayer Leverkusen
  • Włochy: Inter Mediolan

AS Monaco w 31 meczach zgromadziło 58 pkt, czyli o 12 mniej od PSG, które w lidze francuskiej triumfuje nieprzerwanie od 2022 roku. AS Monaco ostatni raz było mistrzem Francji w sezonie 2016/17, gdy w składzie tego klubu grali m.in. Kylian Mbappe i Kamil Glik.

Drużyna trenera Luisa Enrique poniosła tylko jedną porażkę w tym sezonie ligowym. 15 września 2023 roku uległa Nice, którego bramkarzem jest reprezentant Polski Marcin Bułka.

PSG pierwszy raz zostało mistrzem Francji w 1986 roku. Dominacja paryżan zaczęła się jednak w drugiej dekadzie XXI wieku, gdy klub przejęli Katarczycy. Od 2013 roku PSG 10 razy wygrywało Ligue 1. W ciągu ostatnich 12 sezonów ich hegemnię przerwało tylko Monaco i Lille. PAP