Silne eksplozje na Słońcu! NASA informuje o niespotykanej sytuacji. W całej Polsce zobaczymy zorzę polarną?

Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Burza magnetyczna może nadciągnąć nad Ziemię 10–11 maja. Byłaby widoczna w całej Polsce w postaci zorzy polarnej. 
Burza magnetyczna może nadciągnąć nad Ziemię 10–11 maja. Byłaby widoczna w całej Polsce w postaci zorzy polarnej.  Pexels/Gerhard Lipold
Na powierzchni Słońca dochodzi do silnych rozbłysków słonecznych mogących zakłócić sygnały na Ziemi. NASA zanotowała największą liczbę eksplozji na Słońcu od lat. Czy może to oznaczać problemy z łącznością na Ziemi? Czy w całej Polsce będziemy mogli obserwować zorze polarną?

Spis treści

Eksplozje na Słońcu

NASA od lat regularnie nadzoruje sytuację na Słońcu. Te ostatnie dni są jednak wyjątkowo szczególne. Jest to spowodowane wyjątkowo silnymi rozbłyskami słonecznymi.

- Rozbłyski słoneczne to potężne wybuchy promieniowania. Szkodliwe promieniowanie z rozbłysku nie może przejść przez atmosferę ziemską i fizycznie wpłynąć na ludzi na ziemi. Jednakże – jeśli są wystarczająco intensywne – mogą zakłócać atmosferę w warstwie, w której przemieszczają się sygnały GPS i komunikacyjne – tłumaczy NASA. 

Takich rozbłysków zanotowano w sumie 17 (11 klasy M oraz 6 klasy X). Wywołały one powstanie chmur plazmy, które zmierzają w stronę Ziemi. 

- Aktualnie w stronę Ziemi leci aż 5 koronalnych wyrzutów masy (CME)! Może to być jedna z najsilniejszych burz magnetycznych w XXI wieku!

- zauważają Lubuscy Łowcy Burz.  

Jest szansa na zorze polarną w Polsce!

Burza magnetyczna może nadciągnąć nad Ziemię 10–11 maja. Byłaby widoczna w całej Polsce w postaci zorzy polarnej. 

- W wyniku licznych rozbłysków na Słońcu z koronalnymi wyrzutami masy (CME) od nocy z piątku na sobotę do nocy z niedzieli na poniedziałek jest bardzo duża szansa na zorzę polarną w całej Polsce!

- dodają Lubuscy Łowcy Burz. 

Jak obserwować zorzę polarną? Oto porady serwisu Crazy Nauka:

  • Przygotować się na godzinę 22.00. Wtedy powinny zacząć docierać do Polski wyrzuty słonecznej materii.

  • Znaleźć możliwie bezchmurne niebo.

  • Znaleźć możliwie ciemne miejsce. Przy zorzy tak silnej jak ta zapowiadana zjawisko może być widoczne nawet na tle łuny miasta. Ale małe szanse, by było widoczne ze środka rozświetlonego miasta.

  • Patrzeć przede wszystkim na północ, ale nie tylko – przy tak silnych parametrach zorza może być widoczna z różnych stron.

Czekają nas awarie łączności?

Oprócz pięknych zjawisk Ziemię może czekać niebezpieczeństwo w postaci wyłączeń prądu oraz łączności. Jak zauważa portal twojapogoda.pl naukowcy uważają, że przy odpowiednio mocnej burzy magnetycznej, może nastąpić do uszkodzenia sieci energetycznej, która może objąć nawet całe kraje. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Silne eksplozje na Słońcu! NASA informuje o niespotykanej sytuacji. W całej Polsce zobaczymy zorzę polarną? - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl