Katastrofalne powodzie w Brazylii. Ludzie wskazują na sprawców tragedii

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Potężne fale powodziowe niszczyły wszystko, co napotkały na swojej drodze.
Potężne fale powodziowe niszczyły wszystko, co napotkały na swojej drodze. NELSON ALMEIDA/AFP/East News
Tragiczne w skutkach powodzie nawiedziły południe Brazylii. Niewielu słucha wyjaśnień naukowców, którzy mówią o przyczynach kataklizmu. Ludzie wiedzą swoje.

Katastrofa klimatyczna, która nawiedziła południową Brazylię, powodując śmierć ponad stu osób i wysiedlenie dwóch milionów, wywołała falę teorii spiskowych. Najczęściej mówi się o smugach oparów z odrzutowców i anten pogodowych na Alasce.
„To, co dzieje się w Rio Grande do Sul, nie jest naturalne” – mówią ludzie na platformie „Otwórzmy oczy!”

Tajemniczy projekt Ameryki

Winą obwiniają amerykański projekt o nazwie HAARP – High-frequency Active Auroral Research Program – badający jonosferę za pomocą potężnych anten umieszczonych na Alasce.

Pojawiły się zdjęcia samolotów przecinających niebo nad najbardziej dotkniętym stanem Rio Grande do Sul. Internauci twierdzą, że smugi pozostawione przez odrzutowce zawierają toksyczne chemikalia, które są rozpylane w ramach tajnego programu rządowego.

Naukowców słucha niewielu

Teorie te ignorują głosy naukowców, że zmiany klimatyczne odpowiadają za wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Carlos Nobre, który kieruje brazylijskim Narodowym Instytutem Nauki i Technologii ds. Zmian Klimatu, wymienił przyczyny, za którymi stoją katastrofalne opady deszczu. To system niskiego ciśnienia, który zablokował wysokie ciśnienia w środkowo-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju, powodując utrzymywanie się frontów chłodnych nad regionem, mimo że para wodna płynąca z Amazonki przyczyniła się rekordowych opadów.

To jednak nie przekonuje ludzi. Bardziej wierzą w to, że rząd używa samolotów do rozprzestrzeniania toksycznych chemikaliów, które są następnie aktywowane przez potężne anteny na Alasce, zmieniając klimat i wywołując katastrofy pogodowe.
Projekt HAARP, pierwotnie finansowany przez wojsko USA, dziś obsługuje Uniwersytet w Fairbanks, gdzie naukowcy wykorzystują anteny do transmisji radiowych o dużej mocy do badania jonosfery, bez możliwości manipulowania pogodą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Możliwe, że amerykanie manipulują pogodą tak samo jak donald tusk manipuluje prawdą:-)
Wróć na i.pl Portal i.pl